تبلیغات
قلندر زاگرس - چهره های سرشناس بروجــرد: دکتر سید کمال‌الدین یادآور نیک‌روش

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

زاگبلاگ های بروجــرد

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چهره های سرشناس بروجــرد: دکتر سید کمال‌الدین یادآور نیک‌روش

کمال الدین نیک روش زاده شهر بروجرد و وزیر کشور در دولت اول میرحسین موسوی و مدتی نیز شهردار تهران بوده‌است.


تحصیلات

    کارشناسی: پلی‌تکنیک تهران سال ۱۳۴۶
    کارشناسی ارشد: دانشگاه ایالتی میسوری در رولا آمریکا سال ۱۹۷۰
    دکترا: دانشگاه ایالتی میسوری در کلمبیا آمریکا سال ۱۹۷۲

سوابق

    شهردار تهران - سال‌های ۱۳۵۹ الی ۱۳۶۰ به مدت ۷ ماه [۱]
    عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی[۲]
    عضو هیات امنای دانشگاه صنعت آب و برق
    رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۳۵۶
    معاون دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۳۵۷
    رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۳۵۹

برادر او سید مجید یادآور نیکروش نیز از چهره‌های دانشگاهی ایران و رئیس دانشگاه صنعت آب و برق است.

وزرای کابینهٔ نخست میرحسین موسوی
۱     پرورش     آموزش‌وپرورش     ۱۲     نژادحسینیان     راه
۲     مرتضی نبوی     پست         ۱۳     رفیقدوست     سپاه
۳     ری شهری     اطلاعات        ۱۴     هاشمی‌طبا     صنایع
۴     نمازی     دارایی                   ۱۵     نجفی->فاضل     علوم
۵     ولایتی     امورخارجه            ۱۶     معادیخواه     ارشاد
۶     عسگراولادی     بازرگانی      ۱۷     توکلی     کار
۷     منافی     بهداشت               ۱۸     نیک روش     کشور
۸     تشکیل نشده بود     تعاون    ۱۹     گنابادی     مسکن
۹     سلامتی     کشاورزی          ۲۰     محمد غرضی     نفت
۱۰     اصغری     دادگستری        ۲۱     غفوری فرد     نیرو
۱۱     محمد سلیمی     دفاع       ۲۲     بهزاد نبوی     وزیر مشاور

در ادامه مصاحبه یک نشریه دانشجویی را با ایشان بخوانید. البته این نکته را در ذهن متبادر سازید که چگونه ایشان وزیر کشور بوده، همسر نخست وزیر نیز بروجــردی بوده اما قدمی برای استقلال این شهر از لرستان برنداشته اند؟

 سال ها است که سید کمال الدین نیک روش را در سمت های اجرایی نمی بینیم، دومین رئیس دانشگاه بعد از انقلاب که در دوره ای شهردار تهران و در مقطعی هم وزیر کشور کابینه میرحسین موسوی بوده است، در سال های اخیر ترجیح داده که بیشتر به پژوهش و تدریس بپردازد. دکتر نیک روش معمولاً اهل مصاحبه نیست! و ما بسیار سعی کردیم تا ایشان را متقاعد کنیم تا به سؤالات ما درباره انقلاب فرهنگی در پلی تکنیک پاسخ دهند

آقای دكتر، حضور شما در دانشگاه با شروع انقلاب فرهنگی همراه بوده است. درباره فضای دانشگاه ها در آن برهه و تصفیه و تعدیل اساتید توضیح دهید و بفرمایید چرا این احساس نیاز برای تعطیل کردن دانشگاه ها پیش آمد؟

دانشجویان آن زمان از همه گروه ها و قشرها و طبقات فعالیت می کردند. ما عقاید مختلف، با مشی های مختلف داشتیم و هر گروه می خواست مشی خود را در محیط دانشگاه اجرا كند. مثلا در همین دانشگاه پلی تكنیك در وسائل برخی دانشجوها وسائلی به دست آمد كه لزوم این تعطیلی را بارها به اثبات رساند. ماموران، اسلحه و مهمات در میان وسائل بعضی از دانشجو ها پیدا كردند. لذا فضای دانشگاه مطلوب نبود و درگیری ها زیاد بود. بنابراین زعمای قوم تشخیص دادند كه باید دانشگاه ها تعطیل شوند و می گفتند اگر این گونه باشد، دانشگاه محیط آرامی نخواهد داشت و همین ها باعث شد كه شورای انقلاب تصمیم بگیرد كه دانشگاه ها تعطیل شود.

برخی معتقدند که انقلاب فرهنگی و بازبینی متون درسی دانشگاه نشآت گرفته از تفكرات چپ بود و این تفکر از چپ ها در میان انقلابیون رسوخ پیدا کرد...

ببینید، اصولا هر حكومت مكتبی این كار را خواهد كرد، خواه ماركسیست باشد یا مسلمان. چرا که در این حکومت ها تفكرات خاصی پشت برنامه ریزی هاست كه آن تفكرات، مبانی خاصی دارد و آن مبانی، راه حلی را برای مسائل مختلف ارائه می دهد. چپ ها هم می توانند این گونه باشند، چه آن که مائو هم همین گونه دانشگاه ها را تعطیل کرد. لزوم انقلاب فرهنگی به این خاطر بود که می دیدیم افكار ما با تفكر غالب بر دانشگاه ها یکی نیست پس تصمیم بر این شد که دانشگاه را مدتی تعطیل كنیم تا بتوانیم  تفكر خودمان را با انسجام کامل پیاده كنیم. وقتی مكتبی بر سر کار می آید که معتقد است مکتب قبل، مكتب باطلی بوده. پس این مكتب جدید باید در همه زمینه ها جاری و ساری شود تا بتواند تداوم پیدا كند لذا هم چپ ها و هم مسلمان ها ناگزیر از تعطیلی خواهند بود.

شورایی که مسئول پیاده کردن انقلاب فرهنگی در دانشگاه بود چه ترکیبی داشت؟

برای اینکه تصفیه انجام شود، در هر دانشگاهی یک شورای تصفیه ایجاد کردندکه حکمش از شورای انقلاب فرهنگی می آمد، ولی بازوی شورای انقلاب فرهنگی نبود. یعنی برای خودش استقلال داشت، ولی باید طبق یک قاعده مشخص عمل می کرد. مثلا اگر مشخص می شد که شخصی فراماسون، ساواکی و یا رئیس دانشگاه منصوب شاه بوده باید تعدیل می شد. اعضای این شورا هم رئیس دانشگاه، یک دانشجو، یک استاد و دو نفر از دانشگاه شهید بهشتی و علم صنعت بودند که پرونده هر مورد را بررسی می کردیم و با آن قانون، که مصوب شورای انقلاب کشور بود، تطبیق می دادیم و طبق آن عمل می کردیم.

آیا طبق همان قانون، کسانی که تفکرات مارکسیستی داشتند باید اخراج می شدند؟

من یادم نمی آید صرف مارکسیست بودن باعث اخراجی کسی در پلی تکنیک شده باشد. ما به این دلیل کسی را اخراج نکردیم، مگر اینکه معاند بودند و می خواستند دانشگاه را به هم بریزند و مدرکی به دست می آمد، که در آن صورت شورا تصمیم به اخراج می گرفت.

در این ماجرا یک سری دانشجوها، اساتید و یا كارمندان می توانند مخالف باشند. این مخالفین یا سر جنگ دارند یا سر صلح. اگر از سر صلح باشد، هیچ مكتبی دستور به قتلشان نمی دهد. مخالف می تواند حرفش را بزند و خیلی هم سفت وسخت پای حرفش بایستد. ولی اگر برای اینکه فکرش پیش برود دست به اسلحه برد، هر مکتبی با او به جنگ بر می خیزد. ولی اگر او دست به اسلحه نبرد و شما با او جنگیدید، کار غلطی انجام دادید.

شورای تصفیه ای که گفتید چه میزان استقلال داشت؟ یعنی از طرف شورای انقلاب فرهنگی یا گروه های بیرون از دانشگاه فشاری به آن تحمیل می شد یا نه؟

اینجا کسی فشاری بر ما نداشت یعنی اگر فشاری بود باید به من که رئیس دانشگاه بودم وارد می شد، ولی اگر به نماینده دانشجویان یا دو استادی که از بیرون دانشگاه می آمدند یا به نماینده کارمندان فشار بوده است من اطلاعی ندارم. مستقیما کسی به من فشار نمی آورد که این آقا را اخراج کنید.

به صورت دقیق، چند نفر در زمان ریاست شما و زمانی که شورای تصفیه برقرار بود تعدیل شدند؟

دقیق یادم نیست. تا آن جا که یادم می آید تعداد انگشت شماری از اساتید. یک نفر فراماسون بود. یک مورد هم که ساواکی بود و ریپورت معلم ها را رد می کرد و بعد از انقلاب خودش دیگر نیامد. دو تا رئیس دانشگاه هم اخراج شدند. فکر می کنم 4 نفر هم از استادانی که یکی از آن ها رئیس یک تشکیلات بود و طبق قانون اسم برده شده بود که باید تصفیه شوند. چهار نفر دیگر هم بودند که دو نفر از مکانیک، یک نفر از برق بود و یکی هم از عمران.

میزان تعدیل پلی تکنیک نسبت به سایر دانشگاه ها چطور بود ؟

 پلی تکنیک کمترین میزان تعدیل نیرو را داشت. به این دلیل کمترین میزان اخراج را داشتیم که ما ائمه کفر را بیرون کردیم و در نتیجه فضا آرام شد و دیگر کسی معاندانه کار نمی کرد. ولی اختلاف نظر همچنان زیاد بود و گروه های مختلف هم در جلسات بسیار آزادانه حرف های خودشان را می زدند و ابراز نظر می کردند.

آقای دکتر در آن زمان شورای تصفیه آقایان شفیقی و مهدی، رؤسای قبل از انقلاب دانشگاه، را تصفیه کرد. جایی خواندم که دانشجویان خط امام من جمله آقایان عبدی و میردامادی  بسیار انتقاد داشتند به این که آقای شفیقی چرا باید تصفیه شود؟ چرا که ایشان در زمان ریاستشان بسیار به دانشجویان سیاسی کمک می کردند.

شفیقی منصوب از جانب شاه بود و قانون این را می گفت. زمانی که ایشان کنار گذاشته شدند ایران نبودند. ولی خاطرم هست قبل از تصفیه می رفتم دفترشان و با هم می رفتیم ناهار خوری برای اینکه دوستی مان را نشان بدهم و همه در مسیر ما را ببینند. ایشان بالآخره رئیس اینجا بوده و شخصیتی محترم داشت. ولی وقتی قانون گفت که باید اخراج بشوند، نامه ای برایش نوشتم و با عذرخواهی به ایشان گفتم شما طبق این قانون دیگر نمی توانید در دانشگاه فعالیت کنید.

یعنی علیرغم میل باطنی شما بود؟

بله .

آقای مهدی چطور؟

ایشان هم همین طور . شفیقی با ساواک ارتباط داشت. افرادی را داشت در ساواک و به همین دلیل می توانست دانشجوها را از زندان بیرون بیاورد. یعنی از این ارتباطش حسن استفاده را می کرد. قبل از شفیقی، رئیس آقای ماهبان بود و ایشان معاونشان بودند. ماهبان به دلیل همین کارها، ایشان را از کار برکنار کرد. شفیقی هم با قدرتی که داشت، کاری کرد که ماهبان را برکنار کنند و خودش را رئیس پلی تکنیک کنند. آقای مهدی حتی این گونه روابطی هم با رژیم نداشت. خیلی آدم خاکی و سر به زیر و مثبتی بود. با هم می رفتیم ناهار خوری و همه می دیدند. مخصوصا این کار را می کردیم. همه می گفتند شما دوستید؟ می گفتم بله ما دوستیم.

بسیار خوب، به بحث قبل برگردیم. این تعدیل حداقلی که فرمودید در زمان ریاست شما بود، بعد از شما و در زمان ریاست آقای حسینی ابرده هم این رویکرد ادامه پیدا کرد؟

چیز دیگری اتفاق نیافتاد. اگرهم بوده کم بوده. قرآن می گوید با ائمه کفر درگیر شوید، نمی گوید کافر را بکشید. ائمه کفر یعنی کسانی که تولید کافر می کنند...

جنس از بین بردنش چیست؟ آیا با تفکر و اندیشه و دیالوگ است یا به صورت قهری؟

جنسش همه این ها را شامل می شود. می گوید اگر با شما جنگیدند، شما هم بجنگید. اگر یک مسلمان با شما جنگید، سعی کنید صلح کنید. زمان پیغمبر مگر در مدینه منافق و کافر نبود؟ همه جور افرادی بود و زندگی می کردند. اگر شمشیر می کشیدند، بر آنان شمشیر می کشید. اگر نمی کشیدند، زندگی شان را می کردند و هیچ اشکالی نداشت.

حال بعد از نزدیک 30 سال از عملکرد خود در جایگاه رئیس شورای تصفی تصفیه دفاع می کنید یا خیر؟

من دفاع می کنم. من فکر می کنم اگر خدا راضی باشد، کار من برای رضای خدا بوده. هیچ وقت هم هیچ کس دیگری را در نظر نداشتم و به همین دلیل به هیچ کس گزارش نمی دادم.

پس انقلاب فرهنگی ثمره یک شور انقلابی و یک حرکت موضعی نبود؟

 نه.

 همین الآن هم معتقدید در آن برهه باید تصفیه می کردید؟

 بله، ولی همان افراد و نه افراد دیگر را. همان افراد، اگر الآن هم باشند می فرستمشان بروند. چون من می دانم آن ها برای سلامت دانشجو مضر هستند. با دانشجو نباید در خفا صحبت کرد.

به عنوان سوال آخر، رویکردی که هم اکنون در قبال علوم انسانی پیش گرفته شده را چگونه ارزیابی می کنید؟ شبه انقلاب فرهنگی در حال رخ دادن است. الآن نه بحث ائمه کفر مطرح است، نه کسی هست فضای دانشگاه را ملتهب کند... ریشه این مسائل از کجاست و آیا لزومی در آن می بینید؟

من چون خودم در جریان علوم انسانی نیستم، واقعا صلاحیت اظهار نظر ندارم. باید افراد خبره علوم انسانی درباره آن اظهار نظر کنند. نظر من بر این است که مطالب اسلامی گفته شود، مطالب غربی هم گفته شود. اسلام این طور جلوه داده شده است که باید با شمشیر همه را مسلمان کرد. نه این گونه نیست. من در امریکا ندیدم کسی برای ترویج دین، شمشیر به کار ببرد. آن زمان که من دانشجو بودم تعداد انگشت شماری امریکایی سفید پوست مسلمان بودند، حالا که می روم می بینم تعدادشان بسیار افزایش یافته است. هیچ کسی هم از زور استفاده نکرد. حرف زدند و شنیدند. من اعتقادم بر این است که  قرآن می فرماید انسان باید حرف را بشنود و بهترینش را انتخاب کند. من احساس می کنم اگر کسی شنید و ضدخدا شد به جهنم نمی رود. برای اینکه او انتخاب کرده است. حالا اگر عقلش نمی رسد، مگر جاهل را خدا به جهنم می فرستد؟ من همین عقیده را برای علوم انسانی دارم، همه مطالب را دانشجو باید آزادانه بشنود.

ولی الان این گونه که شما می گویید رفتار نمی شود. الان رشته حذف می کنند، استاد حذف می کنند...

من اصول کلی را عرض می کنم. اگر کسی خطا می کند، خطاکار است. چه با لباس اسلامی خطا کند، چه با لباس غیر اسلام. مگر یزید خطا نمی کرد؟ خودش را امیرالمونین زمان خودش هم می دانست. بنابراین به گفته افراد نیست، به عملکردشان است. اگر مطابق قرآن بود صحیح است و اگر مطابق نفسشان بود، غلط است. دلشان می خواهد همه بشوند پیغمبر خدا. خدا می گوید اگر می خواستم همه را مومن می آفریدم. این آیه قرآن است. پس خدا نخواسته است و انسان را آزاد و مختار گذاشته است.

Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 07:02 ق.ظ

Cheers, Plenty of data.

click now cialis from canada how does cialis work cialis great britain cialis tadalafil venta de cialis canada cialis patent expiration cialis wir preise female cialis no prescription cialis efficacit only now cialis for sale in us
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:52 ق.ظ

Truly all kinds of beneficial information!
overnight cialis tadalafil buy cheap cialis in uk where cheapest cialis cialis online nederland click here take cialis cialis professional from usa cialis 5 mg effetti collateral cialis coupons printable cialis for sale cialis side effects
buy generic cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:46 ب.ظ

Thanks a lot. I like this!
cialis rckenschmerzen enter site 20 mg cialis cost tadalafil generic safe dosage for cialis cialis sicuro in linea we like it cialis price if a woman takes a mans cialis canadian drugs generic cialis only best offers cialis use cialis side effects dangers
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:40 ق.ظ

Thanks! Great stuff.
cialis therapie cialis australia org cialis generika walgreens price for cialis brand cialis nl compare prices cialis uk cialis pills in singapore cialis 20 mg cost cialis price thailand walgreens price for cialis
where to buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 04:35 ب.ظ

Great data. Thanks.
buy cialis online cheapest cialis tablets cialis arginine interactio enter site natural cialis cialis therapie usa cialis online wow cialis 20 cialis canadian drugs we use it cialis online store cialis reviews
buy tadalafil online
سه شنبه 13 آذر 1397 05:14 ق.ظ

Amazing material. Thanks!
cialis sans ordonnance cialis for sale south africa 200 cialis coupon cialis 20 mg effectiveness wow look it cialis mexico cialis generisches kanada cialis dosage usa cialis online how to buy cialis online usa cialis 5 mg buy
buy cialis online safely
دوشنبه 12 آذر 1397 05:08 ب.ظ

Good stuff. Thank you!
cialis 20 mg best price cialis canadian drugs cialis patent expiration brand cialis nl cialis for bph side effects of cialis compare prices cialis uk tadalafil 10 mg comprar cialis navarr enter site very cheap cialis
buy cialis us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 04:56 ق.ظ

Helpful content. Many thanks.
cialis 5 mg scheda tecnica tadalafil tablets cialis ahumada cialis super kamagra cialis name brand cheap get cheap cialis buy cialis online cheapest we recommend cialis best buy cialis 5 mg buy estudios de cialis genricos
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 04:33 ب.ظ

Thanks a lot, Good stuff.
cialis 5 mg schweiz prices on cialis 10 mg dosagem ideal cialis generic cialis review uk enter site 20 mg cialis cost buy online cialis 5mg free generic cialis venta de cialis canada sublingual cialis online estudios de cialis genricos
buy cials online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:33 ق.ظ

With thanks. I enjoy it.
buy cialis online nz low cost cialis 20mg tadalafil generic cialis generika cialis usa cost cialis 5 mg scheda tecnica cialis online buy name brand cialis on line effetti del cialis cialis generic tadalafil buy
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 05:08 ب.ظ

Regards. Helpful stuff.
prix de cialis cialis 50 mg soft tab tesco price cialis acheter du cialis a geneve rezeptfrei cialis apotheke cialis arginine interactio click now buy cialis brand cialis professional from usa canadian drugs generic cialis cialis from canada
Online cialis
شنبه 10 آذر 1397 04:10 ق.ظ

With thanks. Good stuff.
sublingual cialis online cialis generic cialis dosage amounts cialis 30 day trial coupon i recommend cialis generico buy generic cialis are there generic cialis generic cialis soft gels cialis taglich low cost cialis 20mg
cialis
جمعه 9 آذر 1397 04:54 ب.ظ

Many thanks, Valuable stuff.
american pharmacy cialis the best site cialis tablets cialis online napol cialis 10mg prix pharmaci cialis in sconto cialis great britain cost of cialis cvs female cialis no prescription viagra vs cialis vs levitra the best site cialis tablets
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 05:09 ق.ظ

You made the point.
american pharmacy cialis prescription doctor cialis cialis vs viagra 5 mg cialis coupon printable cialis e hiv cialis dose 30mg the best choice cialis woman cialis manufacturer coupon click here to buy cialis cialis tadalafil
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:47 ب.ظ

Wow quite a lot of amazing info.
how do cialis pills work cialis generico en mexico online cialis cialis 05 cialis authentique suisse purchase once a day cialis cialis pills boards venta de cialis canada prescription doctor cialis 40 mg cialis what if i take
buy cialis with no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:55 ق.ظ

Fine advice. Thanks.
cialis price thailand cialis billig estudios de cialis genricos click now buy cialis brand tadalafil 5mg cialis super acti cialis sans ordonnance cialis et insomni low cost cialis 20mg how much does a cialis cost
buy tadalafil
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:03 ب.ظ

Helpful material. Many thanks.
tadalafil generic cialis canada on line precios cialis peru where do you buy cialis costo in farmacia cialis prezzo cialis a buon mercato cialis name brand cheap cheap cialis generic for cialis cialis price thailand
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:21 ق.ظ

Great postings. Cheers.
cialis online nederland acheter cialis meilleur pri cialis daily new zealand viagra or cialis cialis pills boards generic cialis pro cialis price in bangalore click here to buy cialis cialis prices 5 mg cialis coupon printable
vardenafil
جمعه 20 مهر 1397 09:22 ق.ظ

You expressed that terrifically.
buy levitra generic buy levitra levitra online levitra without a doctor prescription levitra online buy levitra generic buy generic levitra levitra levitra levitra without a doctor prescription
Cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 07:32 ب.ظ

This is nicely expressed. !
cilas cialis in sconto how much does a cialis cost sialis cialis authentique suisse cialis online napol cialis preise schweiz enter site 20 mg cialis cost price cialis best cialis billig
Buy cialis online
یکشنبه 8 مهر 1397 01:14 ب.ظ

Point very well applied..
import cialis cialis 5mg billiger purchase once a day cialis buy cialis sample pack non 5 mg cialis generici look here cialis cheap canada cialis wir preise order a sample of cialis cialis for sale generic cialis pro
canadian pharmacies online
یکشنبه 1 مهر 1397 01:34 ق.ظ

Thank you! I appreciate it!
canadian pharmacy viagra brand northwest pharmacies mail order canadian pharcharmy online24 online pharmacies in usa canadian pharmacy uk delivery canadian pharmacy viagra canadian medications by mail canadian pharmacies online drug store canadian drugs
http://cialisbuys.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:49 ب.ظ

Cheers. I appreciate this!
cialis 30 day sample cialis coupon buying brand cialis online generic cialis tadalafil when can i take another cialis buy cialis online legal cialis et insomni purchase once a day cialis cialis generic tadalafil buy estudios de cialis genricos
buycialisky.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:29 ب.ظ

Factor effectively applied..
cialis bula cost of cialis per pill warnings for cialis prix de cialis cialis kaufen bankberweisung are there generic cialis enter site 20 mg cialis cost cialis free trial order cialis from india cialis daily reviews
http://cialisvus.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:51 ق.ظ

Fantastic postings. Regards!
safe dosage for cialis cialis side effects dangers tadalafil generic purchase once a day cialis cialis 20 mg cut in half usa cialis online tadalafil 20 mg cialis pills price each rezeptfrei cialis apotheke cialis y deporte
cialisyoues.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:51 ب.ظ

Beneficial tips. Cheers!
generic cialis tadalafil cialis generika prezzo di cialis in bulgaria generic cialis soft gels link for you cialis price only best offers cialis use safe site to buy cialis online cialis e hiv cialis bula canada discount drugs cialis
viagra pharmacy prices
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:54 ق.ظ

You suggested that perfectly!
natural viagra viagra online doctor buy viagra online without prescription uk discount viagra buying viagra from canada where can you buy viagra online buy viagra safely online price of viagra tablets canadian pharmacy buy viagra online australia
Buy cialis online
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:36 ب.ظ

Very well expressed certainly! .
cialis coupons buying cialis in colombia cialis herbs cialis efficacit miglior cialis generico when will generic cialis be available cialis generic tadalafil buy cipla cialis online we recommend cialis info ou acheter du cialis pas cher
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:39 ق.ظ

Kudos, I like this.
trusted tabled cialis softabs canadian drugs generic cialis generic cialis soft gels cialis 20 mg overnight cialis tadalafil cialis ahumada buy online cialis 5mg cialis farmacias guadalajara we choice cialis uk achat cialis en suisse
Cialis generic
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:26 ب.ظ

Terrific forum posts. Many thanks.
fast cialis online cialis venta a domicilio cipla cialis online cialis taglich best generic drugs cialis how much does a cialis cost purchase once a day cialis best generic drugs cialis comprar cialis 10 espa241a cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

مرامنامه قلندر زاگــرس

مردم اغلب بی انصاف، بی منطق و خود محورند، ولی آنان را ببخش.

اگر مهربان باشی تو را به داشتن انگیزه های پنهان متهم می کنند، ولی مهربان باش.

اگر موفق باشی دوستان دروغین و دشمنان حقیقی خواهی یافت، ولی موفق باش.

اگر شریف و درستکار باشی فریبت می دهند، ولی شریف و درستکار باش.

آنچه را در طول سالیان سال بنا نهاده ای شاید یک شبه ویران کنند، ولی سازنده باش.

اگر به شادمانی و آرامش دست یابی حسادت می کنند، ولی شادمان باش.

نیکی های درونت را فراموش می کنند، ولی نیکوکار باش.

بهترین های خود را به دنیا ببخش حتی اگر هیچ گاه کافی نباشد.

و در نهایت می بینی هر آنچه هست همواره میان "تو و خداوند" است نه میان تو و مردم.

دکتر علی شریعتی

آخرین پست ها

جستجو

درباره زاگبلاگ های بروجــرد